Możliwość komentowania Sklepy internetowe w UE będą działać na tych samych zasadach została wyłączona

Sklepy internetowe w UE będą działać na tych samych zasadach

/ /

65font

Przepisy dotyczące handlu w internecie ma zmienić nowa, unijna dyrektywa. Zmianom w tym samym zakresie ulegnie również polskie prawo, a stosowna ustawa powinna zostać opracowana do 13 grudnia 2013 roku. Jak więc za jakiś czas będzie funkcjonować sprzedaż online?

Sklepy internetowe w Unii Europejskiej na identycznych zasadach mają działać od 13 czerwca 2014 roku. Celem nowej dyrektywy jest harmonizacja praw i obowiązków e-sprzedawców działających na terenie wszystkich państw członkowskich. Obecnie określone jest jedynie pewne minimum zasad dotyczących sprzedaży w Internecie, przez co przepisy różnią się na terenie poszczególnych krajów UE.

„Na podstawie starej dyrektywy mamy 7 dni na odstąpienie od umowy. Natomiast w Polsce klientom przysługuje 10 dni, a w Anglii i Finlandii – 14. To komplikuje życie zarówno od strony konsumentów, jak i od strony sprzedawców” – powiedział Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Stępniewski, prezes zarządu RzetelnyRegulamin.pl. Jego zdaniem ujednolicenie zasad w tym zakresie będzie bardzo ważną zmianą dla nas wszystkich.

Według Agencji Informacyjnej Newseria najpóźniej od 13 czerwca 2014 roku wszyscy będziemy mieć 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny.

E-sprzedawcom przybędzie też obowiązków informacyjnych wobec kupujących, których niespełnienie może oznaczać dotkliwe kary dla przedsiębiorców.

„Jeżeli sklep nie poinformuje klienta o tym, że w przypadku chęci odstąpienia od umowy będzie musiał pokryć koszty zwrotu towaru do sklepu, to w takiej sytuacji to sklep będzie musiał taki koszt pokryć. To jeden z wielu nowych obowiązków informacyjnych, których niespełnienie będzie narażać sklep na straty” – wyjaśnia prezes Stępniewski.

Dyrektywa ma jednak nadać sprzedawcom również dodatkowe prawa. Jedną ze zmian będzie możliwość weryfikacji zwracanego towaru i wstrzymanie się z płatnością. „Dzisiaj, jeżeli sprzedawca otrzymuje od klienta informację o odstąpieniu od umowy musi w ciągu 14 dni od tej daty zwrócić pieniądze klientowi, natomiast klient w ciągu 14 dni powinien dokonać zwrotu towaru. Nowa dyrektywa daje możliwość wstrzymania się ze zwrotem płatności w celu oceny, czy zwracany towar nie został uszkodzony, czy nie stracił swojej wartości” – informuje Newseria.

Źródło: Newseria

Bookmark the permalink

Comments are closed.